Néhány kép, amik önmagukért beszélnek Azerbajdzsán fővárosáról, Bakuról. További képek a blog Facebook oldalán (folyamatosan frissítem a képeket ott).
Néhány kép, amik önmagukért beszélnek Azerbajdzsán fővárosáról, Bakuról. További képek a blog Facebook oldalán (folyamatosan frissítem a képeket ott).
Bevallom ezt a salátát ma készítettem és ettem először, de most már biztos, hogy nem utoljára! Akartam hagyni belőle kóstolót másoknak is, de nem sikerült. Az 1990-ben kiadott "Azerbaijan cookery" c. régi családi szakácskönyvünkben találtam, de mikor mutattam a szüleimnek, azt mondták ők ilyenről még csak nem is hallottak... Hiba volt, hogy nem fedeztem fel hamarabb, nagyon egyszerű elkészíteni és isteni íze van. Jelentem, ezennel felvettem a "gyakran készítendő ételek" nevezetű listámra.
u.i.: Ha gránátalma szezon lenne, néhány szem gránátalma magot is tennék bele
Hozzávalók:
(2 adag)
1 közepes cékla (kb. 20 dkg)
2 evőkanál olaj
2 evőkanál gránátalma szirup
1 marék durvára tört dió (kb. 40 gramm)
1 szál újhagyma (csak a fej, zöld nélkül)
5-6 szál koriander
só
Elkészítés:
A céklát meghámozzuk, nagyobb darabokra vágjuk, kevés vízben megfőzzük. Miután megfőtt, robotgépben esetleg sajtreszelőn, apróra vagy julien-re vágjuk. Ízlés szerint sóval, olajjal ízesítjük, összekeverjük a durvára tört dióval, apróra vágott hagymával, korianderrel és gránátalma sziruppal. Dióbéllel és korianderrel díszitjük.
Nem terveztem, hogy bejegyzést fogok írni az éttermi látogatásaimról, ám erről muszáj említést tenni. Csütörtök este ellátogattunk anyukámmal a New York Palotában (Boscolo Hotel) található Salon étterembe. Azóta terveztem ezt a látogatást, amióta szerencsém volt megkóstolni a Budai Gourmet fesztiválon a hideg egreslevest rozmaring zselével és kecskesajttal.
A vacsora különleges házi pékárukkal (pl.: céklás-fahéjas kalács) kezdődött, melyekhez natúr, chilis és szardellás vaj, valaimint kókuszos-currys, maldon és vörösboros só volt tálalva.
Két igazán különleges négyfogásos menüben volt részünk, mely szereplői mind a hagyományos magyar konyhát képviselik, ám egy új, modern formába öltve. Wolf András, az étterem séfje, elárulta, hogy a külföldi vendégek nagyon kíváncsiak a magyar ízekre, viszont előnyösebb kicsit az ő ízlésüknek megfelelően elkészíteni azokat. Így történt az olasz turistákkal is, akik rendre ott hagyták a fokhagymás uborkasalátát, mikor a séf kitalálta, hogy akkor legyen nekik ismerős formában, elkészítette granitaként, aminek aztán nagy sikere lett. Sőt, több étterem ezután kezdte újragondolni az uborkasalátát.
A fogások közül a libamáj és a szilvásgombóc lett a favorit mindkettőnknek. Egyikünk se volt szilvásgombóc rajongó, egy klasszilkust idézve "nem is emlékszem mikor ettem utoljára szilvásgombócot", amit annyira nem is bánok, de ez megszólalt. Kívűl ropogós, szilánkos a panko morzsától, belül puha, selymes, édes-savanykás lekvár, nem gej, tökéletes.
Íme a négyfogásos menü, ami még magába foglal plusz egy előételt, elődesszertet és utódesszertnek pralinékat.
Hideg libamáj zsírjában és Fogas Kárpáti Módra
Elő előételnek Mángold velutée kacsahús derelyével, patisszon kockákkal, utána Tavaszi zöldborsó leves polentával és Paradicsomleves betűtésztával, 3 féle paradicsommal
Házi nyúl vadasan és Háztáji kacsa, lila káposzta pürével, káposztás cvekedlivel (ravioli), pecsenyemáj raguval, jus-vel
Tejszínes szilva mousse, fahéjas keksz lapocskával, csokoládé fagylalttal, oregánó virággal; "Alma" - bazsalikomos almazselébe rejtett fehér csokoládé mousse; Barackos túrós pite, vagyis túrófelfújt, sárgabarack fagylalttal, morzsával, házi sárgabarack lekvárral, pálinkahabbal; Szilvásgombóc, azaz panko morzsába bújt szilvalekvárral töltött gombóc, szilva fagylalttal, ropogós karamell lapokkal
Sós pisztáciás, tonkababos, trüffel és passió gyümölcsös praliné
Na ez se azeri recept, hanem grúz, viszont szerte a közel keleten fogyasztják, mert annyira finom. Erőteljes benne a fokhagyma, koriander és dió íze, ami így együtt egy kellemes kis kooperáció. Nálunk is családi eseményeken a megterített ünnepi asztalon biztosan mindig találni egy tál lobio-t. Sőt, e szempontból még praktikus is mivel előre elkészíthető, sőt jobb is picit állni hagyni, hogy az ízek összeérjenek.
Hozzávalók:
(2-3 adag)
15 dkg vörös- vagy tarkabab
1 marék dió
1 kis fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
2-3 szál koriander
olivaolaj
ecet
só
Elkészítés:
A babot előző este beáztatjuk, másnap friss vízben puhára főzzük. Ügyeljünk arra, hogy a babszemek ne főjjenek szét, majd öntsük le a babról a vizet. A lilahagymát és a koriandert apróra vágjuk, a fokhagymát fokhagymanyomó segítségével összenyomjuk, a diót durvára törjük, és ezt mind összekeverjük a babbal. Kevés olivaolajjal, egy teáskanál ecettel és sóval ízesítjük. A salátát egy villa segítségével nyomkodjuk át, hogy félig pürés legyen. Karikára vágott hagymával vagy korianderzölddel díszitjük. Lavas-sal, pitával, tortillával stb. vagy magában is lehet fogyasztani.
Ez a saláta nem igazán tartozik a hagyományos népi azeri ételek közé, inkább egy újszerű találmány. Valamennyire az orosz suba salátához lehetne hasonlítani, de nincs benne füstölt hal, helyette van főtt csirke. Rakott is,mint a suba, de van a közepén egy lyuk, ezért karkötő. A legnagyobb különbség pedig akkor is a gránátalma! Tudniillik, hogy Azerbajdzsán nemzeti szimbóluma a gránátalma. Évente több tonnányi terem Kaukázus szerte, gránátalmalevet és szirupot/szószt állítanak elő belőle, melyeket a világ számos pontjára exportálnak is. Azerbajdzsánban a gránátalmaszószt általában halakhoz és kebabhoz fogyasztják, míg Törökországban inkább salátákhoz dresszingnek, különböző húsok marinálásához használják fel. Ha esetleg valaki nem szeret bíbelődni a gránátalma pucolással, egy ismerősöm hívta fel rá a figyelmem, hogy egy egyszerű narancspréselő használatával otthon is bármikor 100%-os gránátalmalé állítható elő.
Hozzávalók:
(kb. 8 adag)
3 közepes méretű főtt répa lereszelve
3 közepes méretű főtt krumpli lereszelve
2 közepes méretű főtt cékla lereszelve
3 főtt tojás apróra vágva
1 marék durvára tört dió
1 közepes méretű, kicsontozott csirkemell
1 gránátalma
1 üveg majonéz vagy fél majonéz - fél tejföl (majonézből ajánlom az Arbat-ban kaphatót)
Elkészítés:
A tál közepére, amin szervírozzuk a salátát, teszünk egy üres poharat fejjel lefelé. E köré építjük fel a salátát.
A csirkemellett enyhén sós vízben megfőzzük, majd apró darabokra tépkedjük. A salátát nem igazán kell sózni a sok majonéz miatt.
A hozzávalókat a következő sorrendben kell "rakosgatni":
1. Krumpli
2. Majonéz (kb. 2 evőkanál)
3. Fél adag cékla
4. Majonéz
5. Répa
6. Majonéz
7. Dió
8. Fél adag csirke
9. Majonéz
10.Tojás
11. Majonéz
12. Maradék csirke
13. Majonéz
14. Maradék cékla
15. Majonéz
Az utolsó adag majonéz után a poharat óvatosan emeljük ki, a salátát szórjuk meg gránátalma magokkal, majd legalább 1 órát pihentessük a hűtőben, hogy az ízek összeérjenek.
Ez az a leves, amit először készítünk, ha a hőmérő 25 C° felé emelkedik és gyakorlatilag mindennap fogyasztjuk, amíg jó idő van. Az elkészítése rendkívűl egyszerű, mivel nem kell főzni, kánikulában pedig a legjobb hűsítő és előétel ebédre. Mondhatjuk úgy is, hogy az ayran és a tzatziki keveréke. Viszont van amikor vékonyra szelt marhahúst, főtt tojást is tesznek bele sőt akár még mazsolát is.
Hozzávalók:
(2 adag)
2 kis doboz natúr joghurt
Fél kígyóuborka (vagy 2-3 kovászolni való uborka)
2 szál újhagyma
Zöldfűszerek (petrezselyem, kapor, koriander, bazsalikom, tárkony, menta – 1-2 közülük elhagyható, ha éppen nem sikerül beszerezni)
Só
Víz
Elkészítés:
A hideg joghurtot felhigítjuk annyi vízzel, hogy iható állagú legyen.
Az uborkát meghámozzuk és nagyon apró kockákra vágjuk, Az összes zöldfűszert felaprítjuk. Az újhagymát karikára vágjuk és mindent belekeverünk a joghurtba, majd ízlés szerint sózzuk. Csészéből a legjobb inni... vagy enni. :) Frissen elkészítve, hidegen a legjobb.
Utolsó kommentek